"In the Beginning, all America was Virginia."
William Byrd II
Next event
Featured Promotion

Learn more about items related to commencement exercises in the VHS collections.

Van de Vyver Institute Diploma
Behind the Scenes tour, Sat.10/25/14 @10:30am Investing in the Arts: Collections of Virginia Businesses #vahistory t.co/ZZfJUSDVTx

Minor Family, Section 11

Subject Index
Minor Family Papers, 1810-1932. Section 11.
Call Number Mss1 M6663 c112-2,973

Accounts - Minor, Robert Dabney: Vernon H. Brown.

Alexandria, Va. - Banks and banking: Burke & Herbert, Alexandria.

Alexandria, Va. - Merchants: Green & Brother, Alexandria; Knox & Brother, Alexandria; Knox & Wattles, Alexandria.

Amherst County, Va. - Iron mines and mining: Landonia (Randolph) Minor (1868).

Anchorage, Botetourt County, Va.: William Conway Whittle (1805-1878); William Conway Whittle (1840-1920).

Annapolis, Md.: Landonia (Randolph) Minor (May 1858).

Appomattox County, Va. - Iron mines and mining: Landonia (Randolph) Minor (1868).

Architecture: George Washington Ball.

 

Baltimore, Md. - Merchants: Hamilton, Easter & Co., Baltimore.

 

Bankruptcy: John A. Lynham.

Berry Hill, Halifax County, Va.: Alexander Bruce.

Black Horse Troop: See Virginia Cavalry Regiment, 4th.

Blenhiem, Hanover County, Va.: Rosalie Stuart (Bankhead) Winston Selden.

Broadsides: Frederick Foote.

Bureau of Orders and Detail (C.S.N.): Sidney Smith Lee.

Bureua of Ordnance and Hydrography (C.S.N.): Nicholas H. Van Zandt.

 

Chaffin’s Bluff, Henrico County, Va.: John Minor Maury.

 

Charleston, S.C.: Landonia (Randolph) Minor (November 1861); Nicholas H. Van Zandt.

Chattahoochee (Ship): William Young.

Cherbourg, France: Landonia (Randolph) Minor (1859).

Chester, Pa. - Iron industry and trade: Reaney, Son & Co., Chester.

Chesterfield County, Va. - Coal mines and mining: Landonia (Randolph) Minor (September 1869; May 1870).

Chicora (Ironclad): Alexander F. Warley.

China: Landonia (Randolph) Minor (1854).

Clover Hill Coal Mines, Chesterfield County, Va.: Landonia (Randolph) Minor (May 1870).

Coal mines and mining: John Minor; Landonia (Randolph) Minor (September 1869; May 1870).

Confederate States of America - Imprints: George Washington Ball (28 March 1863).

Confederate States of America - Postage stamps: Mary W. L. (Bankhead) Bankhead; John Mercer Brooke; Nathaniel Alford Clopton; Wilburn B. Hall; James Barron Hope; William Thomas Iglehart; Julia Blanche (Munroe) Kell; Charles E. Lining; David Porter McCorkle; Landonia (Randolph) Minor; Robert Baker Pegram; Thomas Kennedy Porter; James Henry Rochelle; Sarah Lois (Munroe) Sims; William Conway Whittle (1840-1920).

Confederate States of America. Navy: John Mercer Brooke; Jonathan H. Carter; Robert Randolph Carter; William Fitzhugh Carter; Spotswood Wellford Corbin; Wilburn B. Hall; James G. Hill; Catesby ap Roger Jones; Benjamin Pollard Loyall; John Stevens Mason; Matthew Fontaine Maury; Wyndham Robertson Mayo; Hubbard Taylor Minor; Robert Baker Pegram; Thomas Kennedy Porter; William Llewellyn Powell; James Henry Rochelle; Lawrence Minor Rootes; Thomas Reade Rootes; James A. Semple; George S. Shyrock; Charles Carroll Sims; Nicholas H. Van Zandt; William H. Ward; Alexander F. Warley; William Conway Whittle (1840-1920); John Wilkinson; Richard Baker Wright; William Young.

Confederates in Mexico: Richard Lancelot Maury.

Constitution (Frigate): Bushrod Bust Taylor.

Coquette (Ship): Robert Randolph Carter.

Cyane (Ship): Landonia (Randolph) Minor (November-December 1857).

 

Department of the Peninsula (C.S.A.): George Washington Ball (28 March 1863).

 

Dernier, Appomattox County, Va.: Landonia (Randolph) Minor (May-October 1863).

Dover Mines, Goochland County, Va.: Charles Pomeroy Stone.

Drewry (Ship): John Kirkwood Mitchell.

 

Eastern View, Fauquier County, Va.: Mary Washington Ball (Minor) Lightfoot (7 April 1867); Landonia (Randolph) Minor (18 May 1866); Buckner Magill Randolph; Mary Magill (Randolph) Turner.

 

Edgehill, Albemarle County, Va.: Nancy Fitzhugh (Randolph) Hicks.

Edgemont, Orange County, Va.: Dorothea Brayne Buckner Benger (Minor) Bankhead; Mary Warner Lewis (Bankhead) Bankhead; Nancy Fitzhugh (Randolph) Hicks; Mary Washington Ball (Minor) Lightfoot (24 September 1867); Landonia (Randolph) Minor (June 1858; August 1867).

Edgewood, Hanover County, Va.: William Thomas Iglehart.

Elioche, Powhatan County, Va.: Mary Overton (Minor) Rootes.

Elk Hill, Goochland County, Va.: Anna Maria Dabdridge (Deans) Smith.

Emigration and immigration: Richard Lancelot Maury.

 

Federal Hill, Fredericksburg, Va.: Mary E. Thomas.

 

Fleetwood, Amelia County, Va.: Mary Sidney (Smith) Massey.

Fredericksburg (Ironclad): Thomas Reade Rootes.

Fulton, Mo.: Mary Overton (Minor) Rootes.

 

General Miramon (Ship): Isaac Toucey.

 

Germantown (Ship): Landonia (Randolph) Minor (1849-1850).

Gloucester Point, Gloucester County, Va.: Thomas Jefferson Page.

Graphite: Joshua Humphreys.

The Grove, Fauquier County, Va.: Dorothea Brayne Buckner Benger (Minor) Bankhead; Landonia (Randolph) Minor; Norwood Beverley Randolph; Roberta Mortimer Randolph.

 

Haiti: Landonia (Randolph) Minor (November-December 1857).

 

Harriet Lane (Ship): Wilburn B. Hall.

Haxall-Crenshaw Company, Richmond, Va.: Lewis Dabney Crenshaw.

Hetzel (Ship): Landonia (Randolph) Minor (1857); William Templeman Muse.

Hickory Hill, Hanover County, Va.: Nancy Fitzhugh (Randolph) Hicks.

Howard’s Neck, Goochland County, Va.: Landonia (Randolph) Minor (31 January 1865).

Huntingdon, Hanover County, Va.: Dorothea Brayne Buckner Benger (Minor) Bankhead.

Huntress (Ship): Wilburn B. Hall.

 

Insurance, Life: T. T. Merwin; William Marion Withers.

 

Iron industry and trade: Thomas Catesby Jones; J. R. Anderson & Co., Richmond, Va.; Reaney, Son & Co., Chester, Pa.

Iron mines and mining: Landonia (Randolph) Minor (1868).

 

James River and Kanawha Company: Charles Scott Carrington.

 

James River Squadron (C.S.N.): Landonia (Randolph) Minor (May-August 1864); Thomas Reade Rootes.

Jamestown (Ship): William Llewellyn Powell.

Jamestown, James City County, Va.: Catesby ap Roger Jones.

Johnson’s Island, Lake Erie, Ohio: John Wilkinson.

 

Kingston, N.C.: Benjamin Pollard Loyall.

 

 

Lexington (Ship): Landonia (Randolph) Minor (1854).

 

Linden, Fauquier County, Va.: Alfred Ball Carter; Elizabeth H. C. (Randolph) Carter; Landonia Randolph (Minor) Dashiell; Mary Washington Ball (Minor) Lightfoot; Frances Harrison Marr; Anne Mortimer Minor; Landonia (Randolph) Minor; John Fauntleroy Mortimer; John Mortimer Randolph; Roberta Mortimer Randolph; Lavinia (Carter) Thornton.

Loudoun County, Va. - Schools: George Washington Ball.

Louisa Ann Fanny (Ship): Catesby ap Roger Jones (1868).

Lynchburg, Va.: William Marion Withers.

 

Merchants: Dowman & Green, Washington, D.C.; Green & Brother, Alexandria, Va.; Hamilton, Easter & Co., Baltimore, Md.; Knox & Brother, Alexandria, Va.; Knox & Wattles, Alexandria, Va.

 

Merrimack (Frigate): See Virginia (Ironclad).

Mexico: Matthew Fontaine Maury; Richard Lancelot Maury; Isaac Toucey.

Millers: Lewis Dabney Crenshaw.

Missouri (Ironclad): Jonathan H. Carter.

Mount Sharon, Orange County, Va.: Alfred Ball Carter; Elizabeth Hill Carter (Randolph) Carter; Louisa Taliaferro (Frost) Davis; Mary Washington Ball (Minor) Lightfoot (20 September 1867); Mary Buckner Thruston (Magill) Randolph; Lavinia (Carter) Thornton.

Mulberry Point, Newport News, Va.: Callender St. George Noland.

 

Nansemond (Ship): James Henry Rochelle.

 

Naval Ordnance Works (C.S.N.), Richmond, Va.: Richard Baker Wright.

Naval Rope Works (C.S.N.), Petersburg, Va.: Spotswood Wellford Corbin.

Neuse (Ironclad): Benjamin Pollard Loyall.

New Orleans, La.: Landonia (Randolph) Minor (November-December 1861).

Newspapers - New York - New York - World: Hunter Davidson.

Newspapers - Virginia - Fredericksburg - News: Landonia (Randolph) Minor (12 April 1866).

Nicaragua: Landonia (Randolph) Minor (1859).

Nomini, Washington County, Miss.: Robert Mottrom Carter.

Norfolk, Va.: Landonia (Randolph) Minor (September-October 1858); Mary Overton (Minor) Rootes.

North America Life Insurance Company of New York, N.Y.: T. T. Merwin; William Marion Withers.

North Carolina (Ironclad): Thomas Kennedy Porter.

Norwood, Nelson County, Va.: Edmund Withers.

Norwood, Powhatan County, Va.: Nancy Fitzhugh (Randolph) Hicks.

 

Oak Ridge, Nottoway Couny, Va.: Mary Sidney (Smith) Massey.

 

Okeley, Fairfax County, Va.: Randolph Fitzhugh Mason.

 

Palmetto State (Ironclad): James Henry Rochelle; George S. Shyrock; William H. Ward.

 

Pamphlets: Catesby ap Roger Jones.

Paraguay Expeditions, 1858-1859: Landonia (Randolph) Minor (1858-1859).

Patrick Henry (Ship): John Stevens Mason; Hubbard Taylor Minor; Landonia (Randolph) Minor (May 1864).

Pennsylvania Iron Works, Chester, Pa.: Reaney, Son & Co., Chester.

Pleasant Grove, Amelia County, Va.: Mary Sidney (Smith) Massey.

Poetry: Joseph Pannill.

Power of attorney: Alfred Ball Carter (1823-1901); John Warren Slaughter; Charles Edmondson Thorburn.

Preble (Ship): Thornton Alexander Jenkins; Landonia (Randolph) Minor (1858-1860).

Prisoners of war: John Wilkinson.

Prisons, Military: John Wilkinson.

 

Rappahannock River, Va.: Landonia (Randolph) Minor (12 April 1866).

 

Ravenswood, Granville County, N.C.: Nancy Fitzhugh (Randolph) Hicks; Robert Iverson Hicks.

Richmond (Ironclad): Benjamin Pollard Loyall; Stephen Russell Mallory; Robert Baker Pegram; Charles Carroll Sims.

Richmond, Va.: William Marion Withers.

Richmond, Va. - Imprints: John A. Lynham.

Richmond, Va. - Banks and banking: Wm. B. Isaacs & Co., Richmond; Lancaster & Co., Richmond; R. H. Maury & Co., Richmond.

Richmond, Va. - Iron industry and trade: J. R. Anderson & Co., Richmond.

Richmond, Va. James River improvement: Matthew Fontaine Maury; Landonia (Randolph) Minor (September-November 1870).

Roanoke (Ship): James G. Hill.

Rock Hill, Fauquier County, Va.: Van Renssalaer Morgan; G. Murray.

Rose Hill, Culpeper County, Va.: Lewis Dabney Crenshaw.

 

Saffold, Ga.: Catesby ap Roger Jones; William Conway Whittle (1840-1920).

 

St. Lawrence (Frigate): William Perry Buckner.

San Jacinto (Ship): Kidder Randolph Breese.

Saratoga (Ship): Thomas Turner.

Savannah (Ironclad): Hubbard Taylor Minor.

Selma, Ala.: Catesby ap Roger Jones.

Selma, Fluvanna County, Va.: Mary Overton (Minor) Rootes.

Shadwell, Albemarle County, Va.: Mary Beverley (Randolph) Ball; Landonia Randolph (Minor) Dashiell; Nancy Fitzhugh (Randolph) Hicks; Mary Washington Ball (Minor) Lightfoot; Landonia (Randolph) Minor (August 1862-April 1863).

Shirley, Charles City County, Va.: Mary Braxton (Randolph) Carter; William Fitzhugh Carter.

Signal Hill, Hanover County, Va.: Nancy Fitzhugh (Randolph) Hicks; Nora (Bankhead) Lee; Elizabeth Thomas (Rootes) Minor; Landonia (Randolph) Minor (6 June 1867); Eliza Garrett (Bankhead) Winston.

Smithfield, Spotsylvania County, Va.: Anne Mercer (Chew) Forbes.

Somerset, Stafford County, Va.: Dorothea Brayne Buckner Benger (Minor) Bankhead; Nannie (Rootes) Kouns; Nora (Bankhead) Lee; Georgianna Cary (Bankhead) Moncure.

Springfield, Halifax County, Va.: Mary Buckner Thruston (Magill) Randolph.

Springwood, Loudoun County, Va.: George Washington Ball; Mary Beverley (Randolph) Ball; Mary Randolph Ball; Mary Washington Ball (Minor) Lightfoot; Landonia (Randolph) Minor (1858-1859; June-September 1860; November 1867); Charles Carter Randolph.

Springwood Select Home School, Loudoun County, Va.: George Washington Ball.

Sunny Side, Fauquier County, Va.: Van Renssalaer Morgan.

 

Telegraph: Robert T. Chapman; R. S. Cubitt; Robert Frederick Hoke; John Chew Minor; John Kirkwood Mitchell; A. P. Ross; Charles Pomeroy Stone; Bushrod Bust Johnson; Isaac Toucey; [?] Wells; William Whann; Richard Baker Wright.

 

Tivoli, Fauquier County, Va.: Van Renssalaer Morgan.

Torpedo (Ship): William Fitzhugh Carter.

Tuscaloosa (Ironclad): Lawrence Minor Rootes.

 

United States (Frigate): Mary Overton (Minor) Rootes.

 

United States District Court. Virginia. Eastern District: John A. Lynham.

United States Geological Survey: Landonia (Randolph) Minor (1857); William Templeman Muse.

United States Naval Academy, Annapolis, Md.: Bushrod Bust Taylor.

United States Navy: Kidder Randolph Breese; William Perry Buckner; Thornton Alexander Jenkins; Bushrod Bust Johnson; Thomas Turner.

United States Navy Yard, Warrington, Fla.: Landonia (Randolph) Minor (April-August 1860).

United States Navy Yard, Washington, D.C.: Kidder Randolph Breese.

University of Virginia: James Francis Harrison.

University of Virginia. Carr’s Hill: Mary Overton (Minor) Rootes.

University of Virginia. Harris House: Alfred Ball Carter (1823-1901); Elizabeth Hill Carter (Randolph) Carter.

 

Veracruz, Mexico: Landonia (Randolph) Minor (May 1860).

 

Virginia (Ironclad): Landonia (Randolph) Minor (February-March 1862); John Kirkwood Mitchell; James A. Semple.

Virginia (Steamship): Horace Boardman; John Warren Slaughter.

Virginia II (Ironclad): Landonia (Randolph) Minor (May-August 1864).

Virginia Cavalry Regiment, 4th: Robert Martin; Robert Randolph.

Virginia Cavalry Regiment, 6th: Alfred Ball Carter (1823-1901).

Virginia Military Institute, Lexington: John Mercer Brooke; Matthew Fontaine Maury; Charles Carter Randolph.

Virginians in England: Matthew Fontaine Maury.

Virginians in Mexico: Matthew Fontaine Maury.

Vixen (Ship): Landonia (Randolph) Minor (1851).

 

Walnut Grove, Montgomery County, Va.: Catesby ap Roger Jones (1868).

 

Warrenton, Va. - Carpenters: Spilman & Smith, Warrenton.

Washington, D.C.: Landonia (Randolph) Minor (April 1861).

Washington, D.C. - Merchants: Downman & Green, Washington, D.C.

Water Witch (Ship): Hubbard Taylor Minor; Landonia (Randolph) Minor (1851).

Waverly, Prince William County, Va.: Frederick Foote.

Waynesboro, Augusta County, Va.: Landonia (Randolph) Minor (November-December 1867).

West Point, Va.: William Conway Whittle (1840-1920).

Weston, Fauquier County, Va.: Landonia (Randolph) Minor (3-4 April 1867).

Winterpock Coal Mines, Chesterfield County, Va.: Landonia (Randolph) Minor (September 1869).

Women - Education: George Washington Ball; Francis Harrison Marr.

Woodburn: Robert Grayson Carter.

Woodlawn, Cumberland County, Va.: George Washington Ball; Alfred Ball Carter (1823-1901); Landonia Randolph (Minor) Dashiell; Nancy Fitzhugh (Randolph) Hicks; Mary Washington Ball (Minor) Lightfoot; Landonia (Randolph) Minor (1864); Norwood Beverley Randolph; Augustine Jaquelin Smith.

 

Yadkin (Ship): Wyndham Robertson Mayo.

 


Last updated: November 1, 2002